Választói viselkedés modellezése fizikus szemmel a big data korában
A fizika és a szociológia látszólag nagyon távoli területek, de a választók kollektív viselkedésének megértéséhez a természettudományos modellek közelebb vihetnek.
A választók különböző pártok iránt elkötelezettek, a pártok támogatottságának eloszlása függ a földrajzi helyzettől. Az egyik faluban vagy városrészben nagyobb valószínűséggel találkozhatunk az egyik párt támogatójával, mint a másikéval. Ugyanakkor a választók közül sokan napi szinten ingáznak, más lehet a legnépszerűbb párt a lakóhelyükön, mint a munkahelyükön. Az egyik helyen másféle véleménykörnyezet lehet rájuk hatással, mint a másikon. A vélemények kicserélődését az atomi szintű mágnesek kölcsönhatásához hasonlíthatjuk. Előfordul, hogy minden vélemény azonos irányba mutat, mint az atomi mágnesek a vasban. A választók napi ingázásáról és a pártok adott helyen lévő népszerűségéről szóló adatokat ezek alapján beépíthetjük egy olyan elméleti modellbe, aminek segítségével megérthetjük a pártok támogatottságának térbeli eloszlását. Kitérünk az aktivisták szerepére, akiknek a véleménye stabil, és akik a napi rutintól eltérve, tudatosan keresnek meg választókörzeteket kampányolásra.
Az előadás alap szintű matematikai tudással rendelkezők számára is követhető lesz, ami betekintést ad egyéb természettudományos-szociológiai analógiákba is.

Érdeklődsz kurzusunk iránt?
Jelentkezz!
F.A.Q.
Gyakran Ismételt kérdések
KIK VEHETNEK RÉSZT A KURZUSON?
Jövőképző ingyenes kurzusain bárki részt vehet akár diákként, akár tanárként, akinek fontos a kritikai gondolkodás, aki fontosnak tartja, hogy összefüggéseiben lássa a világot, és azt, hogy a lexikális ismeretek helyett a mindennapi életben használható tudást sajátítson el.
MIKOR ÉS HOL VANNAK A KURZUSOK?
A Jövőképző folyamatosan bővülő kurzuskínálattal, az ország különböző pontjain valósul meg. Az aktuális kurzusok, időpontok és helyszínek a weboldalon érhetők el.
MILYEN KURZUSOKAT LEHET AJÁNLANI A JÖVŐKÉPZŐNEK?
A kurzusok alapja a kritikus gondolkodás, ezért olyan témaköröket kell bevonnunk a programba, amelyek olyan speciális készségeket fejlesztenek, amiket a résztvevők hasznosítani tudnak a mindennapi életük során.